Budúcnosť zdravotníctva

Plán obnovy v zdravotníctve

Analytik INESS Martin Vlachynský poskytol odpovede na otázky Zdravotníckych novín k pripomienkovému konaniu ohľadom Plánu obnovy. Tu vám prinášame ich plné znenie:

Bol správny krok, že MF/MZ nespolupracovalo pri tvorbe Plánu obnovy s jednotlivými hráčmi zo zdravotníctva?

MV: Keď sa „porciuje medveď“, všetci chcú byť pri tom. A v štandardných demokraciách slušnosť káže, že by mali mať dovolené sa na mäsiara aspoň pozerať. No buďme realisti – šibeničné termíny, nejasné a meniace sa podmienky zo strany Európskej komisie, ťažká nálada v koalícii – ak by sa do toho procesu primiešali ešte desiatky zainteresovaných strán, asi by sa to nevypracovalo nikdy.

Chýba vám niečo v zdravotníckej časti?

MV: Chýbajú mi tam predovšetkým skutočné reformy. Dopadlo to tak, ako sme sa na začiatku obávali. Hlavnou „reformou“ je sanovanie kapitálového dlhu v štátnych nemocniciach, ich vymaľovanie a obalenie polystyrénom. Je to vlastne také Európou podporené 6. oddlžovanie štátnych nemocníc. Keby to bolo aspoň tak, že štátne nemocnice dostanú z RRP štartovací kapitál a následne dostanú autonómiou, aby ukázali, čoho sú hodné. Ale to sotva, „optimalizácia siete“ je v tomto kontexte už len prázdnou frázou. Obnova vozidiel a výstavba staníc ZZS takisto – akou reformou je pchať verejné peniaze do niečoho, čo ochotne robil súkromný sektor?

O čom svedči výsledok MPK – 2444 vznesených pripomienok, z toho 1375 je zásadných?

MV: Svedčí o tom, o čom píšem v bode 1. Že predstava „celospoločenskej diskusie“ je síce pekná, ale v prípade miliardových balíkov jednoducho absolútne nereálna. Vzhľadom k časovej tiesni predpokladám, že 99% pripomienok cez MPK preletí rýchlosťou svetla. Základné noty plánu obnovy boli zverejnené už v dokumente Moderné Slovensko, ktorý si nie všetci všimli a dostatočne vzali na vedomie (otázne je, či by im to nejak pomohlo). Problémom verejnej diskusie o RRP je, že každý má vlastnú predstavu o prioritách. Preto v pripomienkach nájdeme všetky existujúce problémy každého sektora. Keby sa pripomienkujúce subjekty mali dohodnúť na rebríčku priorít, tak sa nedohodnú. Lenže balík má len 6 mld. eur a na konci dňa musí niekto určiť priority.

Zdravotnícke noviny, 31.3.2021