Budúcnosť zdravotníctva

Infúzia mladých

Demografický posun, teda prechod silnej generácie do dôchodkového veku, je jednou z najväčších výziev budúcnosti pre Európu. Pre Slovensko obzvlášť, keďže mimoriadne silná generácia „husákových detí“ nemá za seba dostatočnú populačnú náhradu a v najbližších dekádach začne zásadným spôsobom zaťažovať zdravotný a dôchodkový systém.

Bude chýbať obrovské množstvo lekárov, sestier, opatrovateľov, ale aj mnohých ďalších povolaní. Pred troma týždňami však nastala nečakaná dejinná udalosť. Ruská invázia vyhnala z Ukrajiny už vyše dva milióny ľudí a ich prílev sa ani zďaleka nekončí, pribudnú ďalšie milióny. Veľké množstvo z nich sú a budú deti.

Po pandémii tu máme druhú celosvetovú ekonomickú katastrofu. V optimistickom scenári Putin náhle odíde na dôchodok ľubovoľným spôsobom a situácia sa normalizuje. V pesimistickom (aj keď nie najpesimistickejšom) scenári vznikne v Európe zamrznutý konflikt na 10 – 20 rokov, podobne ako v Sýrii. Ako vraví klasik, dúfajme v najlepšie, ale rátajme s najhorším.

Ukrajinskí utečenci v najbližších mesiacoch riadne preveria náš sociálny systém, zdravotníctvo a pracovný trh. No tisíce z nich sa možno už do svojej vlasti nedokážu vrátiť. Budú infúziou mladých pre Slovensko a celú Európu. S podobnou rečou, kultúrou, náboženstvom a vzdelaním odpadajú všetky doterajšie výhovorky.

Čo najskôr treba začať pracovať na tom, aby sa u nás nevytvorila obrovská skupina plne odkázaných ľudí. K tomu nestačí len potľapkávanie po pleci a prázdne reči, ale konkrétne kroky. Decentralizovaná odozva jednotlivcov a neziskoviek odvádza fantastickú prácu, no regulačné otázky nezmenia. Verejná správa si musí čo najskôr pripraviť viacjazyčné dokumenty, jasný plán na začlenenie detí do škôl (Česi už zbierajú ukrajinských učiteľov a otvárajú ukrajinské jednotriedky), dofinancovať zdravotníctvo, ujasniť situáciu ohľadom dávok, prechodných pobytov, pokračovania v štúdiu a mnoho ďalších vecí.

Zásadné je ale zapojenie utečencov do pracovného trhu. To nie je len otázka pracovného povolenia, ale aj identifikovania a eliminácie byrokracie. Vrátane napríklad uznávania kvalifikácie. Tu je už bohužiaľ legendárnym príkladom (ne)uznávanie kvalifikácie ukrajinských zdravotníkov.

Budem dúfať, že to dopadne dobre a ukrajinskí pracujúci budú budovať našu ekonomiku len pár mesiacov a následne pôjdu postaviť svoju krajinu späť na nohy. No ak im to dejiny nedovolia, môžu byť pre nás veľkým a trvalým prínosom.

HN, 14.3.2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *