Zachráni nás štátne laboratórium
Len málokto kazí v posledných mesiacoch koalícii prípravu na predvolebnú kampaň tak, ako Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Na prelome rokov sa len s odretými ušami (a po značnej medializácii) dohodla s ambulantnými lekármi, hoci dnes sa opäť začínajú pripomínať. Ostatné dva mesiace sa naťahuje s neštátnymi nemocnicami, ktoré jej hrozia vypovedaním zmlúv. A teraz sa, hoci len na pár dní, nedohodla na zmluve s významným laboratóriom.
Paradoxne, že sa tak stalo, ukazuje silné súčasné vedenie. Politické tlaky naň musia byť v týchto dňoch obrovské. No poisťovňa len nedávno ukončila ozdravný plán po 112-miliónovej strate z roka 2016 a musí si tvrdo strážiť každé euro. Tým skôr, že za prvý kvartál tohto roka vykázala nie malú stratu 19 miliónov eur.
Štátna poisťovňa nefunguje ideálne. Nedávna aféra s náplasťami, pri ktorej (na rozdiel od súkromnej poisťovne) VšZP čušala ako voš pod chrastou, ukazuje, že v správe zverených zdrojov má rezervy. Ale dnes spravím výnimku a nezvalím problém na štátne vlastníctvo poisťovne. Veď nakoniec stratu zaknihovala aj súkromná Dôvera a tiež má problém dohodnúť sa Asociáciou nemocníc Slovenska.
V systéme verejného zdravotného poistenia je veľká diera. Je tam preto, lebo rozpočtované príjmy boli nastavené tak, aby bol pred voľbami prvý vyrovnaný rozpočet. Ale výdavky systému dostali rany v podobe sociálnych balíčkov. V súčasnosti prebieha hra, komu z tejto diery ostane väčší kus – poskytovateľom, alebo poisťovniam?
Hrajú ju aj laboratóriá. Ak si ešte pamätáte príbehy starých mám o tom, aké boli laboratóriá zlatými baňami a vysávali zdravotníctvo, tak sa pozrite na Finstat. Medirex má za posledných 8 rokov sumárne nulový zisk, podobne Alphamedical. Ten má dokonca za posledné dva roky sumárnu stratu 11 miliónov eur! Synlab videl zisk naposledy v roku 2014. Solídnejšie výsledky dosahuje len Klinická biochémia. Držať tempo s modernými postupmi si totiž vyžaduje nemalé kapitálové výdavky a ceny za analýzy klesajú. Nedohoda s VšZP určite netešila ani samotný Medirex. Veď sa tým odstavil od klientov poisťovne, ktorá má 2/3 trhu. To je niečo, čo sa zásadným spôsobom prejaví v ich tržbách.
Reakcia ministerstva zdravotníctva je typická. Založiť štátnu akciovku, ktorá bude robiť laboratórne analýzy. Problém vyriešený! Ako keby problémom bol nedostatok laboratórií. Odhliadnuc od toho, že štát by musel vybudovať technické a logistické zázemie (nemocnicu buduje 30 rokov, toto by mohol stihnúť za 15), musel by to spraviť lepšie a efektívnejšie ako súkromníci.
Skutočné riešenie sú dve. Prvým je priznať, že sociálne balíčky sa nezaplatia zo vzduchu a miesto predvolebných darčekov (počuli ste už o dvojnásobnom rodičovskom príspevku?) priliať do zdravotníctva.
Druhým riešením je zmeniť úhradový mechanizmus. Už roky počúvame o prechode na DRG systém, ale tento prechod sa neuveriteľne vlečie ako kopec iných zmien, ktoré majú na starosť politici. Ten by pritom zásadným spôsobom upravil spôsob financovania. V súčasnosti lekár pošle odber so žiadankou do laboratória, ktoré spraví rozbor a peniaze si požiada priamo od poisťovne. DRG systém by nemocnici dal sumu peňazí na diagnózu a tá by sa rozhodla, aké úkony vykoná a u koho si ich objedná. To znamená, že si môže vybrať ľubovoľné súkromné laboratórium, alebo sprevádzkovať vlastné laboratórium (o čom stále mnohí snívajú) a ušetriť (alebo aj nie…). Alebo odber vôbec nevykonať. Podobný systém by sa dal zaviesť aj pri ambulanciách.
Je možné, že aj súkromné laboratória využívali svojich „kamarátov“ v štátnej poisťovni na získanie lepších podmienok. Bohužiaľ, aj tak sa robí biznis na Slovensku. No laboratórií je veľa a kamarátov málo. Ak však vznikne štátna akciovka, tak je jasné, že na jej čele bude ten správny „kamarát“. Vedenie štátnych podnikov sa nevyberá cez Profesiu…