Budúcnosť zdravotníctva

Pomôž si sám

Za socializmu bolo bežné, že domácnosti si svojpomocne vyrábali spotrebné statky. Šili sa detské dupačky, stĺkali sa kuchynské linky a o stavbách rodinných domov netreba písať. Ako by napísali bratia Česi – kutilstvo.

Môžeme to použiť ako metaforu pre generáciu dnešných 40-tnikov a mladších. Kutilstvo však nebude dôsledkom drahej produkcie spotrebných statkov, jedine že by sa skutočne politicky presadila filozofia degrowth. Kutilstvo bude vyžadovať sociálny štát. Presnejšie – dôchodkový systém a zdravotníctvo.

Dôchodky aj zdravotníctvo sú postavené na rovnakom princípe toku zdrojov. Mladí a zdraví pracujú a z plodov ich práce sú platené dôchodky a zdravotné služby starých a chorých. Funguje to viac-menej dobre, pokiaľ je mladých a zdravých veľa a starých a chorých málo.

Verím, že dnes už každý zorientovaný človek tuší, kde je problém. Pomer týchto dvoch skupín sa rýchlo a nezvratne mení a bude to tak ešte nejakú tú dekádu. Schopnosť štátneho sociálneho a zdravotného systému zabezpečiť taký štandard služieb, na aký sme dnes zvyknutí, bude výrazne obmedzená. Reformy pomôcť môžu, ale demografickú zmenu nezvrátia.

Sociálno-zdravotné kutilstvo budúcnosti nebude spočívať v umnom zachádzaní s pílou a miešačkou ako za socializmu. Bude spočívať v plánovaní a stratégiách. Kutil budúcnosti bude hľadať nové zdroje pasívneho príjmu na posilnenie dôchodku. Obvešia sa poistením kritických chorôb, úrazovým poistením, či poistením rakoviny. To bude jeho záchranná sieť. Bude hľadať spôsob, ako uchrániť svoje úspory pred infláciou a prívalom daní, ktorými sa štát bude zúfalo snažiť zachrániť topiaci sa verejný systém.

Kutil budúcnosti bude premýšľať o tom, ako ostať čo najdlhšie ekonomicky aktívny. Ako odsunúť zdravotné problémy a minimalizovať ich náklady. Ako si robiť prevenciu a včasnú samoliečbu. Kutil si bolesti chrbta bude kontrolovať cvičením, miesto klopania po zrušených ambulanciách.

Znie to všetko strašidelne? Nemalo by. Áno, prvý krát v histórii zažijeme svet, ktorý starne. Prinesie to veľa nových problémov. No na rozdiel od kutilov socializmu neostaneme odkázaní len na seba, bratranca a susedov. Nebudeme totiž skutočnými kutilmi. Máme obrovskú výhodu – slobodnejšiu spoločnosť. Dokážeme v nej vynachádzať riešenia a masovo ich produkovať na trhu. Nové technológie, produkty, služby a procesy dokážu pomôcť starým aj chorým.

Krajšia budúcnosť pre starých si však vyžaduje dve veci. Nespoliehať sa na to, že všetko za nás vyriešia politici výmenou za hodenie papierika do krabice. A ak už nie zväčšiť, tak aspoň ochrániť si aspoň dnešnú mieru slobody.

HN, 10.6.2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *