Peniaze v zdravotníctve

Podvod na poistencoch

Musím sa priznať, že som prekvapený. O zmýšľaní rezortných šéfov, ani o finančnom stave štátnej poisťovne som si nerobil ilúzie. No to, že po necelých dvoch rokoch tu bude zase na stole záchrana poisťovne z peňazí daňových poplatníkov, to som skutočne nečakal. Ako komentátor zažívam déjà vu. Čo ďalšie napísať, keď už všetko bolo napísané v roku 2020? Ako túto situáciu nazvať? Ostáva už len volať veci priamo – podvod na poistencoch. Konkrétne na dvoch miliónoch poistencov.

Marketing

Milión na každý deň! Je to náhoda, že výsledná suma „navýšenia“ zdrojov v zdravotníctve o 365 miliónov eur vyšla na euro presne? Samozrejme, že nie. Je to ďalší dôkaz, že finančné riadenie sektora je robené podľa marketingu a čísla sa jednoducho vymyslia tak, aby sa hodili do nadpisu v novinách. To, že výsledné číslo je absolútne fiktívne, nevadí. Veď aj rozpočet na rok 2022 bol vďaka vymysleným úsporám fiktívny a vidíte, prešiel.

Najskôr sa zastavme pri sume 145 miliónov eur. Toto nie je žiadne „navýšenie“, to je náhoda. Zvýšený prílev peňazí zo zdravotných odvodov ekonomicky aktívnych sa neudeje pričinením vlády, ale pričinením ekonomiky. Ak sa udeje vôbec. Asi vám nemusím vysvetľovať dôvody, prečo je na najbližšie mesiace odhad zamestnanosti a výšky miezd v krajine, za ktorej hranicami sa odohráva , obrovský vojnový konflikt, veštením z kávových usadenín na dne šálky.

Ak ministerstvo revidovalo jednu položku v rozpočte (odvodové príjmy), možno by malo revidovať aj iné položky v rozpočte, napríklad očakávané úspory. Tie sú na rok 2022 rozpočtované na úrovni 249 miliónov eur, čo je absurdné číslo. O to absurdnejšie, že samotný predkladací materiál k tomuto navyšovaciemu návrhu uvádza ako jeden z dôvodov navýšenia základného imania VšZP „nedosiahnuté úspory v liekoch vo výške 50 mil. eur“ v roku 2021.

Z cudzieho krv netečie

Vymyslené rozpočtové čísla sú jeden folklór. Neustále zachraňovanie štátnej poisťovne ďalší folklór. Najskôr krátky výlet do histórie. Dnes sme zvyknutí, že mnohé verejne vlastnené nemocnice nesplácajú svoje záväzky. No bolo aj horšie – pred Zajacovými časmi, teda na prelome tisícročí, boli aj také časy, že dohodnuté záväzky voči poskytovateľom neplatili samotné zdravotné poisťovne.

Po transformácii zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti, ich konsolidácii, vstupe súkromných investorov a injekcii 65 miliónov eur do základného imania VšZP v roku 2010 (kvôli vykázanej strate 120 miliónov eur) nastala na tomto poli doba pokoja. Ale iba zdanlivá. VšZP úspešne pokračovala v zlom hospodárení, ale straty sa jej darilo skrývať v účtovníctve. Až do roku 2016, keď to prasklo a poisťovňa musela zaúčtovať stratu 112 miliónov eur.

Nasledoval ozdravný plán, ktorý síce poisťovňa ukončila v roku 2018, ale jeho tieňa sa dodnes nezbavila. V roku 2020 kvôli strate 114 miliónov eur tak musela prísť ďalšia záchrana v sumičke 198 miliónov, uplynul rok a pol a zase treba 120 – 160 miliónov eur. Štát si tu vtipne nechal voľné pole 40 miliónov eur, ktoré VšZP dostane vraj „v závislosti od splnenia úloh uložených v uznesení vlády SR“. Pritom stačí splniť jedinú úlohu – neskrachovať!

Podľa hesla „z cudzieho krv netečie“ tak zhruba 3 milióny poistencov dostanú peniaze z daní aj od 2 miliónov poistencov dvoch súkromných poisťovní, na krajšie benefity a výhodnejšie zmluvy. Teda teoreticky. V praxi toho asi moc neuvidia. Sledujúc aktuálne dosť neúspešne prebiehajúce rokovania poisťovne s nemocnicami, žiadne prebytočné milióny sa tam neváľajú.

Niekto by mohol namietať, že inak sa to spraviť nedalo. Účtovná strata spôsobí prepad imania pod zákonný limit s opätovné spustenie ozdravného plánu. No ešte stále je tu alternatíva. Rozdeliť a predať. Roky čakám na jeden súdny argument, načo je dobré štátne vlastníctvo tejto pece na peniaze.

Viac peňazí

Posledných 100 miliónov z balíčka je vyššia platba za poistencov štátu. Toto je jediný férový spôsob, ako do rezortu púšťať viac verejných peňazí a nediskriminovať pri tom poistencov iných poisťovní. Pri súčasnom systémovom status quo v slovenskom zdravotníctve iné možnosti na udržanie súčasnej úrovne zdravotnej starostlivosti nie sú, len hádzať do stroja dodatočné peniaze. Ale robme to aspoň tak, aby sa ten stroj nepokazil.

Zdravotnícke noviny, 31.3.2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *