Fungovanie zdravotníctva

Bez dohľadu

Všimli ste si, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemal 18 mesiacov predsedu? Ak áno, tak patríte ku vzácnej menšine. Väčšine tento predseda vôbec nechýbal. To tak trocha symbolicky ukazuje, akú reálnu úlohu má Úrad v slovenskom zdravotníctve. Limitne nulovú.

To by bez kontextu nebol veľký problém. Máme viacero verejných inštitúcií, kde keby prestali zamestnanci chodiť do práce, tak si to nikto nevšimne. Kontext však je, že Úrad má v logike slovenského zdravotníctva kľúčovú úlohu. Logika, nastavená v roku 2004, je nasledovná: Ministerstvo napíše pravidlá, aktéri na trhu (poisťovne, poskytovatelia) ich vykonávajú – a Úrad dáva pozor, či ich vykonávajú správne. Úrad nie je zástupcom vlády, ministra, vlastne vôbec nie je zástupcom štátu. Mal by byť zástupcom pacienta (a o jeho dobro ide predsa všetkým, že páni a dámy politici?), dozerať, či si voči nemu plnia poisťovne a poskytovatelia svoje záväzky v otázkach kvantity a kvality.

Lenže je tu problém – nárok pacienta neexistuje, neexistujú zadefinované poistné produkty a z poisťovní má večné finančné problémy len tá štátna, na ktorú sa nesiaha. V realite sa tak Úrad stal lampárňou, kde sa môžete ísť sťažovať, ak vám náhodou v nejakej nemocnici odpília nesprávnu nohu. Áno, dôležité, ale je to trocha málo.

Nová predsedníčka je známou finančnou profesionálkou. Verím, že posudzovanie finančnej zdatnosti poisťovní bude kvalitné a hlavne férové (aj keď pre štátnu je vždy pripravená poistka v podobe peňazí daňových poplatníkov). No opäť – je to málo. Tá kontrola má zmysel hlavne vtedy, keď sa poisťovne púšťajú do súbojov o klientov rôznymi produktami a hrozí, že príliš agresívne nadizajnovaný produkt či zazmluvňovacia stratégia ohrozí finančnú stabilitu poisťovne.

Úrad toto nezmení, na ťahu je ministerstvo a vláda. Uvidíme, či popri zaneprázdnenosti z míňania stoviek miliónov z Plánu obnovy stihne konečne po 15 rokoch dotiahnuť prerod slovenského zdravotníctva na moderný sektor postavený na potrebách pacienta – spotrebiteľa.

Zdravotnícke noviny, 13.5.2021